Nonstop-Hotline: +420 735 82 11 62

JAKÉ JSOU PŘÍČINY ZTRÁTY DAT?

Existuje mnoho důvodů pro ztrátu dat. Nejběžnější jsou:

 • Porucha hardwaru nebo systému
 • Lidská chyba
 • Chyba zpracování
 • Porucha softwaru
 • Viry, malware nebo ransomware
 • Katastrofy jako požár, povodeň, zemětřesení, ...

Poruchy hardwaru vyžadují obvykle speciální nástroje ke čtení dat poškozeného disku nebo v některých případech dokonce k výměně některých částí disku, aby se disk dostal zpět do funkčního stavu. Pokud váš disk způsobuje škrábání nebo klikání, je to silný indikátor nějakého hardwarového problému.

Pády systému a / nebo softwaru mohou vést k poškození nebo poškozeném souborů, které jsou ve většině případů zbytečné. Speciální znalosti o souborových systémech a způsobu, jakým jsou vaše data uložena, umožní našim profesionálům nahlédnout hluboko do vašého disku a hledat starší verze tohoto souboru, aby vás přivedli zpět alespoň verzi před několika minutami.

Někdy jsou naše ruce rychlejší než náš mozek, a tak se stalo, že člověk může nechtěně vymazat důležité soubory. Malá chyba, kterou lze vyřešit poměrně snadno, když postupujete podle našeho postupu pro případ nouze! Neúmyslné formátování disku nebo reinicializace pole RAID může být trochu složitější, protože alespoň částečně je takzvaný katalogový souborový systém přepsán a my musíme zjištovat hlouběji, abychom tento katalog částečně obnovit, než provedeme hrubou obnovu pro zbytek.

Odstraňování chyb, jako je zničení součásti elektrostatickým výbojem nebo pád disku, se stává snadnější, než si můžete myslet. V takových případech je nejpravděpodobnější, že musíme vyměnit některé části disku, abychom mohli znovu fungovat, než budeme moci obnovit vaše data.

Viry, malware a zejména ransomware způsobují v mnoha případech ztrátu dat. Řešení zašifrovaného a / nebo poškozeného data vyžaduje hluboké znalosti a zkušený odborník, aby zjistili, jaké možnosti musíte získat zpět.

Katastrofy, jak již bylo zmíněno, vedou často k velmi špatnému fyzickému poškození disku, které lze vyřešit pouze v čisté místnosti změnou některých částí.JAK DATA JSOU ULOŽENA?

Data jsou ukládána v binární podobě - to znamená jako série jedniček a nula. Bity tvoří jeden bajt. Tyto bajty jsou organické v číslovaných sektorech na pevném disku.


Na disku nejsou fyzicky žádné názvy souborů ani složky - pouze číslovaný sektor. Zde přichází záchranný souborový systém s katalogem. Všechny naše logické struktury se složkami, jmény souborů a dalšími údaji, jako jsou oprávnění, data atd. Jsou uloženy v tomto katalágu. I malá poškození v tomto katalogu mohou způsobit, že všechna data nebudou přístupná!


Smazaná data se fyzicky neodstraní - souborový systém pouze označí prostor v katalogu jako volné, který se má znovu použít.


Pokud je soubor uložen v sektorech po celém pevném disku namísto nepřetržitých sektorů, nazýváme to fragmentaci. Nástroj pro defragmentaci reorganizuje části souboru tak, aby byly jeden po druhém na disku.MOJE DATA JSOU PRYČ - CO BYCH MĚL DĚLAT?

 1. Přestaňte používat počítač a okamžitě jej vypněte!

  Spuštění fyzicky poškozeného disku (klepání a / nebo poškrábání zvuků, jak bylo uvedeno dříve) bude s největší pravděpodobností způsobit další fyzické poškození a může způsobit selhání disku před obnovením dat. Pokud disk stále funguje „normálně“, můžeme pomocí specializovaného hardwaru jemně přečíst všechna data za menší cenu a minimalizovat riziko úplného selhání před zkopírováním všech dat.

  Stahování nějakého softwaru pro obnovu na stejný disk může přepsat požadovaná data - pokud si chcete vyzkoušet obnovu sami, vyjměte disk a použijte jiné PC!

  Operační systémy mohou na pozadí spouštět defragmentační úlohy, takže budou posouvat data, která mohou přepsat ztracená data a učinit je neopravitelnými.

  I když nedochází k defragmentaci operačních systémů, zapište logfiles a další data po celou dobu a dokonce surfování po webu znamená, že stahujete soubory HTML, CSS, obrázky a mnoho dalšího na svůj disk jako dočasné internetové soubory a odtud je zobrazujete. Přestaňte počítač používat a vypněte ho!

 2. Zavolejte nám pro případ, že potřebujete pomoc nebo další informace.

  +420 735 821162 (pondělí až neděle od 09:00 - 24:00)

 3. Vyjměte paměťové médium z počítače, fotoaparátu, ...

  Zašlete prosím kompletní notebooky, tablety a telefony a nesnažte se je rozebírat samostatně!

  Pokud se nacházíte v Praze nebo v těsné blízkosti Prahy, můžete využít naši službu vyzvednutí a diagnostiky na místě a my přijedeme co nejrychleji a uděláme vše pro vás. V některých případech můžeme vaše data dokonce obnovit u vás.

 4. Pošlete nebo přineste to nám.